Дом културе „25. мај” Долово је основан Решењем Народног одбора општине Панчево број 01-15244 од 19.07.1960. године. Новооснованом установом је обједињен рад биоскопа, сеоске библиотеке са читаоницом, омладинске фолклорне секције, румунског КУД „Јон Креангe” са својим секцијама (фанфаром, оркестром, фолклором и драмском секцијом). Од оснивања па до данас, у Дому је стално запослено од 5 до 7 радника. Од оснивања, Дом културе Долово регистрован је за обављање следећих (основних) делатности:
- приказивачка (биоскоп)
- библиотечка (библиотека са читаоницом)
- аматеризам (фолклорна, музичка, ликовна, драмска, рецитаторска, хорска, секција за очување културне традиције, новинарска итд.)
- сценско-музички програми (позоришне представе за децу и одрасле, концерти и други забавни програми)
- издавачка (информисање и комуникације)
- пружање програмских, техничких и организационих услуга физичким лицима, привредним субјектима, удружењима грађана из места и шире.
Зграда у којој сe Дом налази, настала је добровољним радом становника Долова. Мештани су 1947. године започели изградњу задружног дома, који је, тек десетак година касније завршен и усељен од стране Земљорадничке задруге Долово, да би се 1960. уселио и Дом културе. Када је земљорадничка задруга добила право коришћења друге зграде, тачније зграде некадашње општине Долово, иселила се. Преносом права коришћења зграде на Дом културе 1984. године, почињу озбиљнији радови на реновирању простора, површине 1600 кв. метара и привођењу стварној намени:
- уведено је централно грејање;
- пресељена је и уређена библиотека са читаоницом;
- уређена Дискотека;
- уређена је велика сала са вишенаменском функцијом: биоскоп, позориште, концерт;
- започело се са уређењем канцеларијског простора;
- купљена је прва пратећа, потребна опрема;
Аматеризам у Долову
Почетак аматеризма у Долову везан је за хорско певање, које се помиње у другој половини XIX века (1862-1885), а за које нема писаних података, чијим радом су руководили мештани. Своју поновну активност српско певачко друштво „Гусле” започиње 1893. год. Почетком прошлога века на такмичењу у Новом Селу освајају 1. место изводећи композиције Мокрањца и народне песме.
- Занатско певачко друштво основано је 1905. године.
- Ратарско певачко друштво основано је 1925. године.
- Румунско певачко друштво основано је 1892.године.
Као и српско, и румунско је основано и радило под окриљем цркве. Почетком XX века, формиране су и друге секције румунског друштва: драмска, фанфара, фолклорна и друге. Изградњом и формирањем Дома културе, аматери Долова добијају боље услове за рад и стваралаштво, који тако окупљени на једном месту постижу боље резултате. За своје наступе аматери Долова су награђивани небројено пута и носиоци су неколико значајних признања:
- Октобарска награда града Панчева;
- Златна и две сребрне плакете фестивала музичких друштава Војводине;
- Златни жижак културе КПЗ Панчева;
- Две сребрне и три бронзане плакете музичког фестивала деце Војводине;
- Четири прва места на дечијим фестивалима Румуна Војводине ’95-’99.
Репертоаре и играчко умеће фолклорних аматера видело је велики број људи, што на смотрама и фестивалима, као и на самосталним наступима у околини, широм Војводине и Србије.